Sastanak predstavnika Grada Gradačca i Agencije za vodno područje rijeke Save

U skladu sa Zakonom o vodama FBiH, osim vodotoka I. kategorije, nadležnost Agencije za vodno područje rijeke Save su i vještačke akumulacije Hazna i Vidara u Gradačcu. Smještene su u blizini gradskog centra i međusobno udaljene nekoliko minuta vožnje. Njihova prvobitna namjena bila je zaštita industrijske zone od poplava. Međutim, vremenom se mijenjala.


Mogućnost zahvatanja određenih količina vode iz jezera Vidara za potrebe privrednih subjekata u industrijskoj zoni Gradačca - jedna je od tema sastanka održanog na inicijativu Grada Gradačca. O ovoj, ali i brojnim drugim temama s predstavnicima Agencije za vodno područje rijeke Save razgovarali su pomoćnik gradonačelnika za urbanizam, investicije i komunalne poslove Gradačca Damir Kurjaković i šef Odsjeka za investicije Aziz Hodžić.


-Zahtjev za iskorištavanje vode iz jezera Vidara za njihove potrebe dobili smo od jednog privrednog subjekta. Zbog toga smo inicirali ovaj sastanak. Prvobitna ideja bila je izrada bušotina iz kojih bi se dobijale potrebne količine vode za tehnološke potrebe za tvornicu prerade voća i povrća. Tokom aktiviranja bušotina i početkom crpljenja vode iz bunara registriran je kontinuiran pad nivoa podzemne vode i bojimo se da bi eventualnim stalnim korištenjem novih bušotina dodatno ugrozili rad banjskog lječilišta i smanjili količinu termalne vode koja se koristi u zdravstvene svrhe. Ranije je jezero Vidara bilo planirano kao rezervna akumulacija pitke vode za Gradačac. Međutim, upravo završavamo projekat koji će riješiti pitanje vodosnabdijevanja grada bez akumulacije Vidara - kazao je pomoćnik gradonačelnika za investicije i komunalne poslove Damir Kurjaković.


Rukovodilac Sektora za upravljanje vodama Agencije za vodno područje rijeke Save Almir Prljača podsjetio je prisutne na Odluku Vlade Federacije BiH iz 2001. godine, kojom su akumulacije Hazna i Vidara uvrštene u zaštitne vodne objekte poplavnog područja Srednja Posavina. Agencija ulaže značajna sredstva u održavanje brana, njihovo tehničko osmatranje i praćenje stabilnosti ugradnjom pijezometara. Plan postupanja u slučaju pucanja ili rušenja brane Vidara urađen je 2018. godine. Nešto kasnije plan je napravljen i za akumulaciju Hazna.


-Zahtjeva za zahvatanje vode iz akumulacije bilo je i u ranijem periodu. Za pokretanje takvih aktivnosti neophodna je izrada studije koja bi sa svih aspekata analizirala pojedinosti koje se tiču akumulacije. Ukoliko rezultati studije pokažu da je moguće koristiti određene količine vode, mi smo spremni dati svoju podršku tim aktivnostima - kazao je Prljača.


Studija bi trebalo da ponudi odgovore na brojna pitanja. Prljača je naglasio da je jedan od problema što bi najveće količine zahvaćene vode bile potrebne u ljetnom periodu, kada je najmanji dotok u akumulaciju. Potrebno je i ispitati stanje cjevovoda, šahtova i hidromašinske opreme. Goste iz Gradačca zanimala je i mogućnost postavljanja turbina za proizvodnju električne energije na izlivima jezera Vidara i Hazna.


-Jezera su smještena u samom centru grada i ideja je bila da se na izlaznim građevinama postave mini turbine. Služile bi za vanjsku rasvjetu jezera Hazne, odnosno sportskog kompleksa Vidare - pojasnio je pomoćnik gradonačelnika Gradačca Damir Kurjaković.


Studija bi trebalo da ponudi odgovore i na ta pitanja.


-Dotok vode je mali, količine koje dođu u akumulaciju na godišnjem nivou su nedovoljne. Pitanje je i je li tehnički moguće postaviti turbine ili slične objekte energetskog iskorištenja. Da li je dovoljna količina energije za pokretanje turbina? Bez sveobuhvatne studije ne možemo analizirati  hidrološke parametre: količinu vode, površinu, kote… ukratko, osnovne podatke koji se tiču akumulacije i onda sagledati potrebe i prioritete te eventualnu realizaciju vaših zahtjeva - kazao je Prljača.


Agencija za vodno područje rijeke Save pomoći će prilikom pripreme projektnog zadatka prije izrade studije te ustupiti raspoložive podatke o akumulacijama Hazna i Vidara. Samo izradom stručnog dokumenta moguće je dati odgovore na pitanja o potencijalima ove dvije akumulacije te sagledati načine njihovog iskorištenja.


-Prva stvar je bilans raspoloživih količina vode: koliko vode na raspolaganju imamo i koliko treba za privredni subjekt koji je pokazao incijativu za njeno korištenje. Bitno je napomenuti da su obje akumulacije postale višenamjenske, od prvobitne namjene - zaštite od štetnog djelovanja voda do rekreativne i turističke. Za proizvodnju električne energije potreban je najviši nivo vode, odnosno da je akumulacija puna. Istovremeno je tada izražena i najveća potreba privrede za vodom, ali i najmanji dotok, jer je sušni period. Na sva ta pitanja, studija bi trebalo dati odgovor, o ekološki prihvatljivom protoku, odnosno minimalnoj količini za osiguranje akvatičnog i semiakvatičnog biljnog i životinjskog svijeta. Mislim da te termalne vode ne bi trebalo koristiti za bilo šta drugo osim za zdravstvene potrebe, pogotovo ako je monitoringom uočen konstantan pad vode - kazao je rukovodilac Sektora za izdavanje vodnih akata Agencije za vodno područje rijeke Save Haris Ališehović.


Za izradu studije potrebno je da investitor, Grad Gradačac, napravi kvalitetan projektni zadatak. Agencija će u toku izrade staviti na raspolaganje sve dostupne podatke. Sastanku su prisustvovali rukovodilac i član Odjeljenja za zaštitu od voda Sektora za upravljanje vodama Amer Kavazović i Emir Isaković te Nihad Pezo iz Sektora za izdavanje vodnih akata Agencije za vodno područje rijeke Save.