Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH je, nakon obavljene revizije 2021. godine, dao pozitivno mišljenje za usklađenost poslovnih aktivnosti Agencije za vodno područje rijeke Save s relevantnim propisima koji se primjenjuju u njenom radu. Za izvještaj o finansijskom poslovanju Agencije dato je mišljenje s rezervom.
Na javnom saslušanju pred članovima Komisije odgovorne za reviziju Parlamenta Federacije BiH, delegaciju Agencije za vodno područje rijeke Save činili su v.d. direktor Sejad Delić, rukovoditeljica Sektora za ekonomske i pravne poslove Aida Salahović i rukovodilac Sektora za upravljanje vodama Almir Prljača.
U svom obraćanju rukovoditeljica Sektora za ekonomske i pravne poslove podsjetila je na Izvještaj Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH iz 2018. godine. Od 14 preporuka, koliko je dato Agenciji, devet je potpuno realizirano do revizije 2021. godine. Dvije preporuke nisu realizirane jer je konstatirano da ih Agencija i ne može implementirati. Preostale tri djelomično su realizirane. Rukovoditeljica Salahović je upoznala članove Komisije da nakon svakog izvještaja Ureda za reviziju, Agencija sačinjava plan njegove realizacije, imenuje odgovorne osobe i definira rokove za njegovu implementaciju.
- U ovom momentu svih pet preporuka koje je dao Ured za reviziju institucija Federacije BiH u potpunosti je realizirano, naglasila je rukovoditeljica Salahović.
Prva preporuka odnosila se na uspostavljanje Jedinice za internu reviziju u skladu sa Zakonom o internoj reviziji u javnom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine. Salahović je izvijestila članove Komisije da je u vrijeme rada Ureda za reviziju 2021. Agencija u sistematizaciji imala radno mjesto - interni revizor. Pravilnikom o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta od 2022. godine Agencija ima Jedinicu za internu reviziju.
Naredna preporuka Ureda za reviziju odnosila se na neophodnost ranijeg počinjanja aktivnosti na izradi godišnjeg plana Agencije.
- Pripreme za izradu godišnjeg plana počinjali smo u devetom mjesecu. Nakon ove preporuke, napravili smo nove procedure i sve te aktivnosti počinjemo u petom mjesecu, kazala je Salahović.
Također, Salahović je članove Komisije informirala da Agencija od 2022. godine ima izrađen upitnik čije je popunjavanje obavezno za sve koji predlažu projekte. Ovakav način rada, uz neophodnu potvrdu o izmirenim imovinsko-pravnim odnosima na području gdje su predloženi radovi, značajno je povećao realizaciju planiranih aktivnosti. Potvrđeno je to i izvještajima o poslovanju za 2022. i 2023. godinu.
Pripadajući iznos potraživanja od pravnih lica po osnovu neizmirenih posebnih vodnih naknada evidentirati u skladu s članom 18 Pravilnika o knjigovodstvu budžeta u Federaciji BiH - treća je preporuka Ureda za reviziju.
Salahović je pojasnila da su vodne naknade definirane Zakonom o vodama Federacije BiH, a precizirane posebnim Pravilnikom o načinu obračunavanja, kontrole i utroška. Tačkom 44 definirano je da nadležne agencije imaju obavezu voditi evidenciju o svim obveznicima plaćanja posebnih vodnih naknada. Riječ je o agencijama za vode - za sliv Jadranskog mora i rijeke Save.
- Zakon o vodama definirao je raspoređivanje prihoda od vodnih naknada i to: 40 % nadležnim agencijama za vode, 45% budžetima kantona i 15 % Federalnom fondu za zaštitu okoliša. Da bi ispoštovali Pravilnik, Agencija ima evidenciju o obveznicima plaćanja vodnih naknada u cjelokupnom iznosu kakva su i zaduženja. Postupajući po preporuci Ureda za reviziju iz prethodnog izvještaja, u najboljoj namjeri knjižili smo ukupan iznos potraživanja po osnovu vodnih naknada (100%), umjesto pripadajućeg dijela od 40 %, jer smo željeli transparentno prikazati ove podatke i jer je Agencija jedini korisnik vodnih naknada koji o njima ima evidenciju. U nacrtu izvještaja Ureda za reviziju navedeno je da bismo ipak trebali knjižiti samo naših pripadajućih 40 posto. Izvještaj smo dobili u junu 2022. godine i već na kvartalnom obračunu to smo ispravili, uradili izmjenu Pravilnika o knjigovodstvu i izmjenili knjiženje, objasnila je Salahović.
Naglasila je da ovakva knjiženja nisu uticala na finansijski rezultat Agencije.
Prilikom objašnjenja naredne preporuke Ureda za reviziju- prikupljanje vodnih naknada u skladu s članom 156 Zakona o vodama Federacije BiH, rukovoditeljica Salahović je istakla da je to jedan od suštinskih problema s kojim se Agencija suočava u svom radu. Razlog je neusaglašenost Zakona o vodama i Pravilnika o vodnim naknadama sa Zakonom o poreznoj upravi.
- U Pravilniku o vodnim naknadama, tačka 47 navedeno je da je Porezna uprava zadužena za kontrolu plaćanja obveznika posebnih vodnih naknada. Prema Zakonu o Poreznoj upravi član 3, posebne vodne naknade nisu navedene kao njena obaveza. U ovakvoj situaciji nemamo načina, što je Ured za reviziju i konstatirao, da izvršimo kontrolu plaćanja vodnih naknada, niti mogućnost prinudne naplate. Dugovanjima po osnovu vodnih naknada se trenutno ne bavi niko. Mi održavamo redovne sastanke s obveznicima i na taj način ih pokušavamo privoliti da izmire obaveze. Druge instrumente mi nažalost nemamo, izjavila je Salahović.
Članove Komisije Salahović je informirala da je Agencija nebrojeno puta upućivala inicijative nadležnim o neophodnosti izmjene propisa. Međutim, do toga nije došlo.
- Nadamo se da će novi zakon o vodama riješiti ovaj problem, rekla je Salahović.
Agencija za vodno područje rijeke Save ispoštovala je i posljednju preporuku Ureda za reviziju i od 2021. godine u vanbilansnoj evidenciji proknjižene su sve potencijalne obaveze koje bi mogla imati po svim sudskim procesima.
Članovi Komisije nisu imali dodatnih pitanja za predstavnike Agencije. Predsjedavajući je konstatirao da će u završnom izvještaju zatražiti od Vlade i Parlamenta Federacije BiH da se pitanje neusklađenosti postojećih zakonskih propisa, o kojem ih je informirala Salahović, stavi na dnevni red i što prije riješi.