Međunarodni dan Dunava

”. Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (International Commission for the Protection of the Danube River- ICPDR) je 2004. godine inicirala obilježavanje dana ove najznačajnije i druge po dužini europske rijeke. Cilj je ukazati na neophodnost zaštite kako Dunava tako i njegovih pritoka. Želi se podstaći i regionalna saradnja u poduzimanju akcija na zaštiti sliva koji ima ogroman značaj za privredu, ekologiju i život ljudi širom regije. Nažalost, Dunav je pod sve većim pritiskom zbog  zagađenja iz poljoprivrede, industrije i urbanih sredina. Teče kroz deset zemalja, a dužina od približno 2.860 kilometara čini ga drugom najdužom rijekom u Evropi, odmah nakon Volge. Izvire u Njemačkoj u Schwarzwaldu. Teče prema istoku kroz nekoliko glavnih gradova u srednjoj i istočnoj Europi te na obali Crnog mora tvori deltu koja se nalazi na popisu svjetske baštine UNESCO-a. Važan je međunarodni plovni put, a ekološki je vrlo značajan zbog zaštićenih područja s bogatom biološkom raznolikošću.

Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR ) je transnacionalno tijelo, osnovano za provedbu Konvencije o saradnji na zaštiti i održivom korištenju rijeke Dunav (Konvencija o zaštiti rijeke Dunav). Konvencija je potpisana u Sofiji 1994. godine. Zemlje potpisnice Konvencije su: Njemačka, Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Moldavija, Rumunija, Srbija, Slovenija, Slovačka, Ukrajina i EU.  Ciljevi Konvencije su usmjereni ka osiguranju održivog korištenja i upravljanja vodnim resursima u slivu, uključujući mjere za poboljšanje i racionalnu upotrebu površinskih i podzemnih voda. 

BiH je ratificirala Konvenciju o zaštiti Dunava u decembru 2004. godine („Službeni glasnik BiH“ Međunarodni ugovori broj: 01/2005).